Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο ΠΑΣ Γιάννινα το παιχνίδι με την Κασσιόπη. Ήσυχο απόγευμα για τους Ηπειρώτες, που προηγήθηκαν με 3-1 στο ημίχρονο και στην επανάληψη είχαν την ευκαιρία και για μεγαλύτερο σκορ. Ο Παμλίδης με 2 πέναλτι, οι Ελευθεριάδης και Κρίζμαν ήταν οι σκόρερς των Ηπειρωτών, με τον Ντε Βίντερ να μειώνει σε 2-1 προσωρινά.

Το παιχνίδι δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής. Ο ΠΑΣ έπαιξε μονότερμα την Κασσιόπη, η οποία δυσκολευόταν να αλλάξει παραπάνω από 2-3 μπαλιές. Έτσι οι “κυανόλευκοι” ήταν συνεχώς στο προσκήνιο και με υπομονή κατάφεραν να ανοίξουν την πολύ κλειστή άμυνα των φιλοξενούμενων που έπαιζαν με 5-4-1.

Οι πρώτες προειδοποιητικές “βολές” ήρθαν από κεφαλιά του Σκόνδρα στο 2′ και ανάποδο ψαλίδι του Ελευθεριάδη στο 5′, ενώ  το σκορ άνοιξε στο 19′ ο Παμλίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε σε χέρι του Γκίτση ο Ελευθεριάδης.

Ο ΠΑΣ συνέχισε την πίεσή του και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 22′ και το 23′ με δυνατό σουτ του Αποστολόπουλου και κοντινό σουτ του Παντελάκη έπειτα από κόρνερ, τα οποία εξουδετέρωσε με υπερένταση ο Παγκράτης. Δεν έγινε όμως το ίδιο στο 38′, με τον Παμλίδη να περνάει από το ύψος του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής την κάθετη πάσα στον Κρίζμαν, αυτός φάνηκε να χάνει το κοντρόλ, αλλά κατάφερε τελικά να “τσιμπήσει” την μπάλα και να πασάρει στον Ελευθεριάδη που με ωραίο σουτ από κοντά έγραψε το 2-0.

Πήγε να εφησυχάσει ο ΠΑΣ Γιάννινα και μια καραμπόλα στη μεγάλη του περιοχή και μί αδυναμία του Παντελάκη να διώξει μακριά, έδωσε την ευκαιρία με κοντινό σουτ να μειώσει σε 2-1 στο 40′, αλλά και πάλι άμεση αντίδραση των “κυανόλευκων” με τον Κρίζμαν να χρίζεται σκόρερ στο 42′ έπειτα από σέντρα του Αποστολόπουλου και κοντινή προβολή του Κροάτη.

Το 3-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου και σε συνδυασμό και με τη γενικότερη εικόνα του παιχνιδιού ήταν φανερό ότι ο ΠΑΣ δύσκολα θα απειλούταν με γκέλα.

Στο β’ ημίχρονο οι Κερκυραίοι έκαναν μία φιλότιμη προσπάθεια να ξαναμπούν στο ματς και η μπάλα για ένα 15λεπτο πήγαινε πάνω-κάτω και μάλιστα μία ενέργεια του Βλάχου κόστισε και την κίτρινη στον Παντελάκη που είναι η 4η και είναι υποχρεωμένος να εκτίσει με τον Καραϊσκάκη. Να σημειωθεί ότι θα πρέπει όλες οι εκκρεμότητες καρτών να λήξουν στην κανονική περίοδο και θα μεταφερθούν στα play-offs μόνο οι κόκκινες. Αν κάποιος συμπληρώσει 4 ή 7 κίτρινες την τελευταία αγωνιστική δεν εκτίει τιμωρία, αφού θα μηδενιστούν οι κάρτες του στα play-offs. Ο Παντελάκης είναι υποχρεωμένος να εκτίσει άμεσα, γιατί θεωρητικά μπορεί να δει κόκκινη στον Καραϊσκάκη και να χάσει ούτως ή άλλως το τελευταίο ματς, αλλά έτσι θα δεν θα τιμωρούταν στην κανονική περίοδο για την 4η που είδε.

Η όλη αυτή ιστορία προκαλεί βέβαια κι άλλα προβλήματα, γιατί ο ΠΑΣ δεν θα έχει Κάστρο και Λιάσο στην Άρτα, οπότε θα έχει και προβλήματα στα χαφ. Επομένως ο κ. Γιαννίκης έχει αυτήν την εβδομάδα να λύσει πολλά προβλήματα για τον καταρτισμό της ενδεκάδας του αγώνα της άλλης Δευτέρας με τον Καραϊσκάκη, που θα γίνει κεκλεισμένων των θυρών, λόγω των προληπτικών μέτρων που αποφάσισε το Υπουργείο Υγείας για τον κορωνοϊό.

Σε ό,τι αφορά το υπόλοιπο του β’ ημιχρόνου, ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά το 60′ κράτησε υψηλό ρυθμό στο ματς και εν τέλει πέτυχε κι ένα τέταρτο γκολ και πάλι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παμλίδη στο 75′ με τον Αποστολόπουλο να έχει ανατραπεί από τον Σπίτζο.

Ο ΠΑΣ είχε και δοκάρι στο 88′ με τον Νικολιά, μετά από εξαιρετική ατομική του ενέργεια και φοβερό σουτ έξω από την περιοχή.

Δεν σηκώνει ιδιαίτερη κριτική το ματς, ωστόσο πρέπει να επισημανθούν τα ντεμπούτα Περιστερίδη και Σεργκελασβίλι που είχαν να παίξουν 25 και 10 μήνες αντίστοιχα, τη 2η συμμετοχή του έκανε ο νεαρός Πήλιος, ενώ χρόνο πήραν και πάλι Ελευθεριάδης και Νικολιάς που αρχίζουν να ανεβάζουν ρυθμούς. Ειδικά ο Ελευθεριάδης ήταν με τον Παμλίδη από τους κορυφαίους σήμερα.

Το επόμενο ματς του ΠΑΣ Γιάννινα θα είναι την άλλη Δευτέρα 16/3 στην Άρτα με τον Καραϊσκάκη, σ’ ένα ματς που σίγουρα κρύβει παγίδες με τα προβλήματα απουσιών που θα έχει ο κ. Γιαννίκης, έχοντας εκτός τους τιμωρημένους Παντελάκη και Λιάσο και τον τραυματία Κάστρο.