Την ήττα με σκορ 4-2 γνώρισε ο Θεσπρωτός από τον Ολυμπιακό Βόλου στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Football League.

Το “πλατανόφυλλο” μετά την ήττα αυτή παρέμεινε έβδομο στον βαθμολογικό πίνακα με 16 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό μέρος ο Θεσπρωτός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό. Το τέρμα σημείωσε ο Χαρίλαος Μπίκας με δύνατο σουτ.

Όμως ο Ολυμπιακός Βόλου αντέδρασε και γύρισε το σκορ πριν κλείσει το α’ ημίχρονο. Συγκεκριμένα οι παίκτες του Βασίλη Βούζα με δύο τέρματα του Παναγιώτη Τσαγκαλίδη στο 32ο και το 45ο λεπτό πήραν προβάδισμα (2-1).

Στην επανάληψη οι Βολιώτες στο 48ο λεπτό έκαναν το 3-1 με τον Στάθο Βασιλούδη και δημιούργησαν προβάδισμα ασφαλείας. Η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα θα μπορούσε να μειώσει στο 51‘, όμως η δυνατή κεφαλιά που πραγματοποίησε ο Μπίκας κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Λαδά.

Ο Θεσπρωτός κόντρα στην ροή του αγώνα μείωσε σε 3-2 με τον Πέντσα (92′). Ο Ολυμπιακός Βόλου όμως είχε και πάλι απάντηση και διαμόρφωσε το τελικό 4-2, ένα λεπτό αργότερα (93′) με τον Φιλίποβιτς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός Βόλου (Βούζας): Ξενοδόχοφ, Βασιλούδης, Μπουτζίκος, Γιαννίτσης, Φιλίποβιτς, Βουκελάτος, Σκοπελίτης, Κόλα, Παπαδημητρίου, Κατσούκης, Τσαγκαλίδης.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Σαραντίδης, Σταυρίδης, Κωνσταντακόπουλος, Κοντοές, Τ. Γώγος, Διγκόζης, Μπίκας, Γκανσιέρ, Ραμίρεζ, Πατσέκο.