Επιτέλους «έσπασε το ρόδι» για την ομάδα μπάσκετ γυναικών του ΠΑΣ Γιάννινα που έφτασε στην πρώτη της φετινή νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής κατηγορίας επικρατώντας με 72-65 του ΟΑ Χανίων.

Ο ΠΑΣ εμφάνισε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι, αλλά ευτυχώς το καλό το επεφύλασσε για τα τελευταία 15 περίπου λεπτά, όπου με υπομονή κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά που είχε φτάσει ακόμα και στο -16 (!) (28-44). Οι «κυανόλευκες» πέρασαν πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στα 5:47 πριν το τέλος με 58-57 και από εκεί και πέρα με οδηγό την καλή άμυνα και την ευστοχία στην επίθεση ήρθε αυτή η σημαντική νίκη.

Από τον ΠΑΣ Γιάννινα ξεχώρισαν η Κούπερ με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ και η Σλιμ με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ. Πολύ καλή και η Θεοδώρου που με 3 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο είχε καθοριστική συμβολή στην ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 28-36, 46-52, 72-65

Διαιτητές: Πουρσανίδης-Λιότσιος-Τζιοπάνος

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας-Γούλας): Σαρηγιαννίδου 3, Θεοδώρου 13(3), Καλαμπάκου 3(1), Cooper 23, Χρηστάκη, Slim 19(2), Mackay 8(2), Perry 2, Μαρίνη 1

Ο.Α. Χανίων (Σόφτσης-Λάππας): Τζουγκράκη 4, Σαλιάι, King 6, Παπαδάκη, Τσιχλάκη 6, Οικονομάκη 2, Rodriguez 16(3), Delic 12(1), Harris 19