Ισόπαλες με σκορ 2-2 αναδείχτηκαν οι ομάδες Κ19 του Παναιτωλικού και του ΠΑΣ Γιάννινα στο Emileon Sports Center του Αγρινίου για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νέων της Super League.

Για μία ακόμα φορά ο ΠΑΣ έχασε σημαντικές ευκαιρίες για ένα μεγάλο σκορ και πλήρωσε τα εύκολα αμυντικά λάθη, χάνοντας την ευκαιρία να πάρει περισσότερους βαθμούς και να αναρριχηθεί βαθμολογικά. Το ματς είχε αρκετή δύναμη, 6 κίτρινες κάρτες και 2 ακόμα που οδήγησαν σε αποβολές, μία για κάθε ομάδα, με την αποβολή του Τσίρη να είναι αρκετά τραβηγμένη.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε στο 3ο λεπτό με τον Μουστάκα, που πήρε την κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και με διαγώνιο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Κι ενώ ο ΠΑΣ ήταν η ομάδα που έχανε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που ισοφάρισε στο 30’ μ τον Μορφάκη εκμεταλλευόμενος αμυντικό λάθος των παικτών του ΠΑΣ.

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα στο 55’ πήρε και πάλι το προβάδισμα από στατική φάση, όταν ο Γιαλεδάκης πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Ηπειρώτες.

Στο 61’ όμως ο Παναιτωλικός ισοφάρισε κι αυτός από στατική φάση, με κερδισμένο φάουλ πολύ κοντά στη γραμμή της μεγάλης περιοχής, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Νικολάου.

Στο 83’ ο Παναιτωλικός έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κοντούρη με 2η κίτρινη, ο ΠΑΣ προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί και να πετύχει το τρίτο γκολ, όμως στο 88’ αποβλήθηκε ο Τσίρης με 2η κίτρινη αφήνοντας και τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες, με το 2-2 να μην αλλάζει στα τελευταία λεπτά.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: Ραγιάς, Λαζαρίδης, Ζαβέρδας, Αναστασόπουλος, Σκούρτης, Ράδος, Νικολάου, Κουντούρης, Καβαλάρης, Γκόλιας, Μορφακης

ΠΑΣ Γιάννινα: Βρακάς, Γερονικολός, Ναούμης, Καφενζής, Γιαλεδάκης, Τσίρης, Φερεντίνος (92’ Νταφούλης), Λώλης, Μουστάκας (85’ Πήλιος), Κύρκος, Πάνος (46’ Βλέτσας)