image description

Μετά από ένα ημίχρονο που όλα δούλεψαν ρολόι για τον ΠΑΣ Γιάννινα, αφού στο 9’ και στο 20’ προηγήθηκε με γκολ των Ροσέρο και Κόντε κι ένα ανιαρό 20λεπτο στο β’ ημίχρονο που το ματς φαινόταν να «σβήνει», ο ΟΦΗ κατάφερε να επιστρέψει από το εις βάρος του σκορ και να πάρει τελικά την ισοπαλία στα Γιάννενα με πρωταγωνιστή τον Μπάκιτς που πέτυχε ένα γκολ με σουτ έξω από την περιοχή κι ένα με πέναλτι στο 83’ μετά από χέρι του Μπάλαν.

Στο σημείο του πρωταθλήματος που βρισκόμαστε, τέτοιες ευκαιρίες για νίκη δεν μπορεί να τις πετάς τόσο εύκολα, αφού οι 2 χαμένοι σημερινοί βαθμοί μπορεί να παίξουν τεράστια ρόλο στο φινάλε.

Προσωρινά, πάντως, ο ΠΑΣ Γιάννινα αφήνει 1 βαθμό πίσω την Κηφισιά, πιάνει στους 17 τον Βόλο και στην ισοβαθμία υπερτερεί μαζί τους έχοντας μία νίκη και μία ισοπαλία, οπότε αν ο Βόλος και η Κηφισιά ηττηθούν σήμερα ο ΠΑΣ θα είναι πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ξαναλέμε, πάντως, ότι χάθηκε τεράστια ευκαιρία βαθμολογικής και ψυχολογικής κυρίως ανάκαμψης, αφού σήμερα ο ΠΑΣ θα πατούσε πιο γερά στα πόδια του. Αντ’ αυτού η αμφιβολία, το άγχος και οι μάχες συνεχίζονται και θα συνεχίζονται για πολύ καιρό ακόμα.

Να θυμίσουμε δε, ότι μπήκαμε ήδη στη “διαβολοβδομάδα”, αφού ο ΠΑΣ Τετάρτη παίζει εκτός έδρας με την νΑΕΚ και την άλλη Κυριακή στα Γιάννενα με τον Ατρόμητο, όπου θα πρέπει να γίνει αυτό που δεν έγινε σήμερα.

Στα αγωνιστικά τώρα, ο ΠΑΣ είχε πάλι τα παραπατήματά του στα πρώτα 10 λεπτά και λίγο έλειψε να δεχτεί γκολ στο 7′, όταν ο Μπακού έφυγε σε αντεπίθεση, αλλά απέναντι από τον Σούλη, έκανε ένα πολύ κακό τελείωμα.

Ο ΠΑΣ απάντησε στην ευκαιρία του ΟΦΗ με ένα πολύ ωραίο γκολ του Ροσέρο στο 9′! Η φάση ξεκίνησε με τον Τούτου από αριστερά, ο οποίος έκανε ωραία ενέργεια, έμεινε όρθιος αν και του έγινε φάουλ, πάσαρε στον Ριένστρα, αυτός γύρισε στον αμαρκάριστο Κολομβιανό και ο τελευταίος με σουτ στην αφύλακτη εστία άνοιξε το σκορ.

“Γκαζωμένος” συνέχισε και μετά το γκολ ο ΠΑΣ, με τον Ροσέρο στο 20′ να γίνεται ο δημιουργός και ο Κόντε ο εκτελεστής, αφού με κεφαλιά ο Ισπανός έγραψε το 2-0!

Το εξαιρετικό ξεκίνημα ζέστανε τους άνω των 4.000 φιλάθλους του ΠΑΣ Γιάννινα που έβλεπαν την ομάδα να έχει μία συνέχεια από τα προηγούμενα και να είναι έτσι όπως θέλουν να παίζει, αφού είχε περιορίσει πάρα πολύ τον ΟΦΗ με τρομερό πρέσινγκ και πολλά τρεξίματα.

Ο ΟΦΗ κατάφερε πάντως, να έχει μία μεγάλη ευκαιρία στο 39′ με γυριστό σουτ του Ισέκα, όμως ο Σούλης εκεί φώναξε “παρών”. ‘

Το α’ ημίχρονο τελείωσε “σβηστά” και το ίδιο ξεκίνησε και το β’ 45λεπτο. Παρότι ο Δέλλας έκανε κάποιες γρήγορες κινήσεις από τον πάγκο, δεν φαινόταν να αλλάζει κάτι στο ματς, αφού ο ΟΦΗ απλά φλυαρούσε και έπαιζε παράλληλο ποδόσφαιρο, ενώ γίνονταν και πολλές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου.

Και φτάνουμε στο 68′ όπου ένα σουτ του Μπάκιτς έξω από την περιοχή έφερε τη μείωση του σκορ σε 2-1 κι εκεί πλέον αλλάζουν οι ισορροπίες, ο Δέλλας ενισχύει κι άλλο την ομάδα του, ο κ. Γρηγορίου δεν βρήκε λύσεις από τον δικό του πάγκο και ίσως και να άργησε κιόλας να περάσει τον Ντεμίρ ή να μην έπρεπε να βγάλει τον Κόντε, αλλά όλα αυτά είναι στη θεωρία.

Για τον Δέλλα, πάντως, οι αλλαγές δούλεψαν, ο ΠΑΣ κλείστηκε πίσω και στο 83′ σε μία ανύποπτη φάση η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπάλαν και ο ΟΦΗ πήρε το πέναλτι, με τον Μπάκιτς να χρίζεται σκόρερ για δεύτερη φορά!

Το γκολ του ΟΦΗ “πάγωσε” και την κερκίδα, αλλά και τους παίκτες του ΠΑΣ, που στα τελευταία λεπτά δεν είχαν καθαρό μυαλό να επιτεθούν και παραλίγο να κινδυνεύσουν στο 94′ να δεχτούν και τρίτο γκολ, αλλά ο Παντελάκης με σωτήριο τάκλιν πρόλαβε το σουτ του Λουις Φελίπε.

Νωρίτερα ο Λέο δεν εκμεταλλεύτηκε κακή έξοδο του Μπάουμαν, αφού σούταρε άουτ, ξοδεύοντας την τελευταία ευκαιρία του ΠΑΣ στο 92′.

Όπως αναφέραμε πιο πάνω, δεν υπάρχει χρόνος για πολλές σκέψεις και ανασύνταξη, αφού η ομάδα την Τετάρτη παίζει με την ΑΕΚ και την άλλη Κυριακή με τον Ατρόμητο. Στην ΑΕΚ, πάντως, ο ΠΑΣ θα πάει αποδεκατισμένος, αφού θα λείπουν Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ροσέρο και Ριένστρα (σ.σ. συμπλήρωσε σήμερα ο Ολλανδός) και θα δούμε από αύριο αν οι Νάγκι και Παμλίδης καταφέρουν να επιστρέψουν από τραυματισμό.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Κιάκος, Παντελάκης, Μπακαδήμας, Κιάκος, Τζίνο, Λιάσος (87΄ Λεό), Ριένστρα (78΄Καραχάλιος), Ροσέρο (87΄Ντεμίρ), Τούτου (92΄Ροζάλες), Κόντε (78΄Μπάλαν).

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν, Μαρινάκης (46΄Λουκάο), Βούρος, Λαμπρόπουλος, Τοράρινσον, Μπάκιτς, Γκαγιέγος (63΄Μεγιάδο), Μπάκου, Ριέρα (46΄Φελίπε), Τοράλ (69΄Νέιρα), Ισέκα (63΄Μοσκέρα).