Μετά από μεγάλη μάχη στην Πάτρα, το IBC ηττήθηκε τελικά στην παράταση από τον Γλαύκο Έσπερο και δυστυχώς με 2-1 ήττες αποχαιρετάει τη National League 2 και υποβιβάζεται στην Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Παρά το γεγονός ότι το IBC έκανε κακό ξεκίνημα και βρέθηκε να κυνηγάει από νωρίς διαφορές ακόμα και άνω των 10 πόντων, στο τελευταίο πεντάλεπτο τα έδωσε όλα, προηγήθηκε με 58-60, αλλά ο Γλαύκος Έσπερος ισοφάρισε στα τελευταία δευτερόλεπτα και κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση με σκορ στο 60-60.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στο 69-64 στα 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, το IBC μείωσε σε 69-66, έγινε φάουλ, ο Έσπερος με μία βολή έκανε το 70-66 και το τελευταίο άστοχο σουτ βρήκε τελικά την ομάδα της Πάτρας να πανηγυρίζει την παραμονή της.