Σπουδαία ήταν η παρουσία της Γιαννιώτισας αθλήτριας Χαράς Ζήνα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Juniors 2024 κάτω των 14 ετών που ολοκληρώθηκε στην Λάρισα στις 2 Μαΐου με τη συμμετοχή 900 και πλέον αθλητών και αθλητριών απ’ όλη την Ελλάδα.

H 14χρονη αθλήτρια που προπονείται στο TopSpin Epirus Tennis Center, αναδείχτηκε 2η Πανελληνιονίκης στα Διπλά των Κορασίδων κάτω των 14 ετών με συμπαίκτρια την Διόνη Κουκούλη από την Αθήνα.

Επίσης πολύ σημαντική επιτυχία ήταν και η κατάκτηση της 3ης θέσης στο μονό των Κοριτσιών επίσης κάτω των 14 ετών. Επιπλέον η νεαρή αθλήτρια από τα Γιάννενα κατετάγη 4η στο τουρνουά του Μικτού Διπλών με συμπαίκτη τον Κωνσταντίνο Καλπαξίδη από τους Πάνθηρες Θεσσαλονίκης.

Συγκεκριμένα η Χαρά Ζήνα, Νο3 του ταμπλό, στο Μονό απέκλεισε στον 1ο γύρο την Μελίνα Κοντογιαννοπούλου με 6-0, 6-0, στον 2ο γύρο την Εμμανουέλα Βαγιωνά με 6-1, 6-1, στον 3ο γύρο την Ηλιάνα Μύθη με 6-0, 6-4, στην προημιτελική φάση την Αντωνία Παπαγαπητού με 7-6, 6-0, ενώ ηττήθηκε με 6-4, 6-4 από την Κωνσταντίνα Βολονάκη στον ημιτελικό. Στον μικρό τελικό αγωνίστηκε με την Βασιλική Λιαγκριδώνη, την οποία νίκησε με 1-6, 6-2, 6-1 και κατέκτησε την 3η θέση στην Ελλάδα.

Στα Διπλά, με συμπαίκτρια την Διόνη Κουκούλη έφτασαν στον τελικό του τουρνουά, και κατέκτησαν την 2η θέση χάνοντας στον τελικό από τις Λυδία Παναγιωτίδου και Κωνσταντίνα Βολονάκη με 6-4, 4-6, 10-5 μετά από μεγάλη μάχη.

Η Χαρά Ζήνα βρίσκεται στην 3η θέση της Πανελλήνιας Κατάταξης για αθλήτριες κάτω των 14 ετών, ενώ αξίζει να σημειώσουμε πως τη φετινή χρονιά έχει αναδειχθεί 6 φορές Πρωταθλήτρια στην Ελλάδα, 2 φορές σε Πανελλαδικό τουρνουά Επιπέδου1 για ηλικίες κάτω των 14 ετών και 4 φορές σε Πανελλαδικά τουρνουά Open Επιπέδου 3 για ηλικές κάτω των 16 ετών.