Ένα πραγματικά συγκλονιστικό παιχνίδι, σε ότι αφορά τη διακύμανση του σκορ, και το πάθος που υπήρχε από τους παίκτες και των δυο ομάδων, έγινε το βράδυ του Σαββάτου, στο Κλειστό της Λιμνοπούλας.

Ο Α.Ο. Ιωαννίνων, αντιμετώπισε για την 1η αγωνιστική του 2ου Ομίλου, της Α2 κατηγορίας του πρωταθλήματος Handball, τον ΓΑΣ Κιλκίς, με τα Γιάννενα, να ξεκινούν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα, έχοντας φέτος μια αρκετά νεανική, αλλά υποσχόμενη ομάδα.

Το παιχνίδι, έγινε για μια ακόμη φορά, παρουσία πολλών φίλων του handball, που βρέθηκαν στις κερκίδες του Γυμναστηρίου του ΕΑΝΚΙ, για να στηρίξουν τους παίκτες του ΑΟΙ. Και η ομάδα του Κώστα Χαρίση, παρουσιάζοντας ένα άλλο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο, με όλους τους παίκτες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό και να αγωνίζονται με πάθος, πήρε τελικά τη νίκη με 25-24.

Το ματς ξεκίνησε με την μαχητική ομάδα του Κιλκίς, να προηγείται με 1-3 στο πρώτο πεντάλεπτο και μέχρι το 20’ να κρατά τη διαφορά των 3 γκολ. Στη συνέχεια οι παίκτες των Ιωαννίνων, αντέδρασαν και με «όπλο» την άμυνα, κατάφεραν τελικά να προηγηθούν στο ημίχρονο με 13-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν για… γερά νεύρα. Ο ΑΟΙ, μπήκε δυνατά, κάνοντας στο 35’ το 15-13, ωστόσο το Κιλκίς δεν τα παράτησε και προηγήθηκε στο 50’ με 19-20. Τότε όμως «μίλησε» η άμυνα και το πάθος της ομάδας του Χαρίση, που αν και αγωνίστηκε ακόμη και με 4 παίκτες λίγο πριν το τέλος, πήρε τελικά τη νίκη, χάρη στην ψυχραιμία που έδειξε ο νεαρός πλέι-μέικερ Γότσης, και λόγω της εκπληκτικής στο τελευταίο 15λεπτο, εμφάνισης του τερματοφύλακα Μέλλου.

Με το σφύριγμα της λήξης η νίκη πανηγυρίστηκε δεόντως, από παίκτες, προπονητή και φιλάθλους, μια νίκη ψυχολογίας, για τον Α.Ο. Ιωαννίνων, που έδειξε πολύ καλά στοιχεία που απορρέουν από την όρεξη των νεαρών παικτών, την εμπειρία των πιο παλιών και το πάθος όλων των αθλητών.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 5-8, 6-9, 10-9, 13-12 (ημ.), 15-13, 17-17, 18-19, 19-20, 22-21, 25-24 (τελ.).

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Μέλλος, Ζιώγος, Μπογάς, Γότσης (3), Γκρουίδης, Κοσσάρας, Τζούκας (2), Χριστακόπουλος (4), Σκανδάλης (4), Σερασίδης (1), Εξάρχου, Νάκος (1), Εφαπλωματάς, Σήτας, Σίμος (2), Ζαμπαλάς (8).

ΓΑΣ Κιλκίς (Χαρίλαος Δενδράκης): Μαυρόπουλος (4), Παπαδόπουλος, Αναστασιαδής, Φυτανίδης, Τοκατζόγλου (1), Μιχαηλίδης, Καραβασίλης (4), Γιαβασίδης (1), Φαχουρίδης (3), Καρβουνίδης, Μπασιούκας, Μαυρόπουλος (3), Δεληγιάννης (8), Κοβλακας, Ευαγγελόπουλος.