Νίκη πέτυχε το αντρικό τμήμα μπάσκετ του Σπάρτακου Ιωαννίνων στο κλειστό της Λιμνοπούλας με αντίπαλο τον συμπολίτη Θρύλο Ιωαννίνων με σκορ 55-46.

Στο τοπικό ντέρμπι ο Σπάρτακος Ιωαννίνων κατάφερε να κάμψει, ως τυπικά γηπεδούχος, την αντίσταση του Θρύλου Ιωαννίνων. Ο Σπάρτακος έκλεισε το 1ο ημίχρονο προηγούμενος με 12 π με πολύ καλή εμφάνιση του Κιμισκίδη (27-15). Ο Θρύλος στο 2ο ημίχρονο μπήκε δυνατά και με πρωταγωνιστή τον Καραγιάννη ροκάνισε τη διαφορά. Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γνωστοί πρωταγωνιστές για τον Σπάρτακο, Λαμπρόπουλος και Ζήσης, έδωσαν το έναυσμα για την τελική επικράτηση της ομάδας.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Λαμπρόπουλος (16 πόντους) και ο Ζήσης (13 πόντους) με θετική παρουσία του Κιμισκίδη,Νικηφοριδη (από 8π). Από την άλλη πλευρά για τον Θρύλο Ιωαννίνων διακρίθηκαν ο Καραγιάννης (15 πόντους) και ο Λάμπρου (9 πόντους).

Δεκάλεπτα: Α:7-5 Β:20-10 Γ:10-17 Δ:18-14

Σπάρτακος ΑΟ (Θώμος): Δήμος, Κόρδας 1, Κοσμάς, Ζήσης 13, Λαμπρόπουλος 16, Κολιγιώτης 2, Κισμικίδης 8, Νικηφορίδης 8, Μπάτης, Καλλής, Κάϊκας 5, Παπανικολάου 2.

Θρύλος Ιωαννίνων (Μπεζεβέγκης): Ντρίτσος 3,Τραϊανού, Καραγιάννης 15, Μπούνας 1,, Σκόρδος,Νταφόπουλος, Σπύρου 8, Κονταξής 3, Ταχίας 2, Γιώτης 5, Λάμπρου 9, Κωστούλας.

7η Αγωνιστική

Ημερομηνία Ώρα Γήπεδο Α  γ  ώ  ν  α  ς Σκορ
3/12/2017 12:00 ΔΑΚ ΑΡΤΑΣ Α.Κ. ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ – Α.Ε. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ  72 – 57
2/12/2017 21:00 ΕΑΝΚ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ Α.Ο. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ – ΘΡΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  55 – 46
3/12/2017 15:00 ΕΑΚ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΙΟΝΙΟΣ Α.Σ. – Π.Α.Σ. ΓΙΑΝΝΙΝΑ
2/12/2017 18:00 ΔΑΚ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ Κ.Α.Ε. ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓ/ΤΣΑΣ – ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ Γ.Σ.  65 – 54
3/12/2017 12:00 ΕΑΝΚ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ Σ.Κ. ΙΩΑΝΝΙΝΑ – Β.Α.Ο. ΑΡΤΑΣ

Ήττα ο Αίας

Για τη Β’ ΕΣΚΑΒΔΕ, ο Αίας Περιβαλέπτου γνώρισε μία ακόμα ήττα στο πρωτάθλημα. Σήμερα γίνονται τα ματς του ΑΓΣΙ Β’ και των Μολοσσών.