Μία ακόμα νίκη πέτυχε ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα στην Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ, κερδίζοντας τον Σπάρτακο με σκορ 70-55. Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό με τον κόσμο να απολαμβάνει ένα πραγματικό ντέρμπι, το οποίο στη μεγαλύτερη διάρκειά του καθήλωσε και προσέφερε μεγάλες συγκινήσεις.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν πολύ συγκεντρωμένες και έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα, με αποτέλεσμα να συμβαδίζουν στο σκορ (13-13 στο 7΄). Στη δεύτερη περίοδο, ο Σπάρτακος μπήκε καλύτερα και μάλιστα κατόρθωσε να προηγηθεί με 26-21 στο 16΄.Η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε του φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 32-28. Στο πρώτο ημίχρονο, ο κόουτς του Σπάρτακου Καϊκας φάνηκε να αιφνιδιάζει τους γηπεδούχους, παίζοντας όμορφο και έξυπνο μπάσκετ με τους παίχτες του να είναι απόλυτα συγκεντρωμένοι στην άμυνα και να μην δίνουν εύκολους πόντους στην πολύ καλά επιθετικά, δουλεμένη ομάδα του ΠΑΣ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΣ άρχισε σιγά-σιγά να βρίσκει τα πατήματά του με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 36-34 στο 22΄. Όμως, η τρίτη περίοδος κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο με τις δύο προηγούμενες, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο φάνηκε η διαφορά στο βάθος των δύο ρόστερ. Οι παίχτες του κόουτς Σδράκα, μπήκαν αποφασισμένοι να οικοδομήσουν μία καλή διαφορά. Στο 35΄ προηγήθηκαν με 59-53 και σε εκείνο το σημείο φάνηκε να έχουν πιο καθαρό μυαλό και περισσότερες λύσεις. Ο παράγοντας κούραση έκανε την εμφάνισή του, με τους παίχτες του Σπάρτακου να φαίνονται επηρεασμένοι από την κόπωση. Ο ΠΑΣ κατόρθωσε με σωστές επιλογές να φτάσει τη διαφορά στους 10 πόντους στο 37΄ (63-53) και με αυτόν τον τρόπο διατήρησε το αήττητό του φτάνοντας τις 12 νίκες σε 12 παιχνίδια. Κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 23-6 κατόρθωσαν να πάρουν τη νίκη.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Πάτρα για τους γηπεδούχους που σημείωσε 18 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ζήσης με 21.

Τα δεκάλεπτα:19-19, 28-32, 47-49, 70-55

ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα (Σδράκας): Μιχαήλ 9, Πανάρας 14, Μουζακίτης 6, Αναγνώστου, Μακρής, Ζήκος, Καρασίμος, Μάντζιος Δ. 13, Πάτρας 18, Πανταζής, Μάντζιος Π. 4, Γιωτάκης 6

Σπάρτακος (Κάϊκας): Τάσσος 4, Κόρδας, Κοσμάς, Ζήσης 21, Λαμπρόπουλος 5, Κολιγιώτης 6, Κιμισκίδης 9, Κύρκος, Βάτσιος, Δήμος, Κούργιας 3, Παπανικολάου 7