Ο Σπάρτακος κατάφερε να κάμψει τη μαχητική ΑΕ Καναλακίου και να πάρει τελικά το νικητήριο ροζ φύλλο αγώνα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 2ου γύρου. Ο αγώνας έληξε με σκορ 61-55, με τις επιμέρους περιόδους να είναι οι εξής: Α(17-28), Β(25-34), Γ(42-50), Δ(61-55).
Στις τρεις πρώτες περιόδους ο Σπάρτακος φάνηκε κουρασμένος και οι φιλοξενούμενοι με γρήγορο ρυθμό και εύστοχα 3ποντα κατάφεραν να παραμείνουν μπροστά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Στο 4ο δεκάλεπτο, τελικά, οι γηπεδούχοι με μεγαλύτερη εμπειρία και οδηγό την άμυνα κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να φτάσουν στην νίκη.
Για την ομάδα του Σπάρτακου ξεχώρισαν ο Ζήσης 20π. και ο Κόρδας με τον Παπανικολάου με 11π. αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, διακρίθηκαν ο Τάτσης 13π. και Γεωργίου 12π.

ΑΟ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Κάικας): Τάσσος 2, Κόρδας 11(3), Κοσμάς 2, Ζήσης 20(1), Βαράκας, Κολιγιώτης 6, Κιμισκίδης 6(1), Κύρκος, Βάτσιος, Καλλής 1, Δήμος 2, Παπανικολάου 11(1).

ΑΕ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (Τζομάκας): Κιτσάκης 8, Γεωργίου 12(1), Σταύρου 6, Φούρκης 2, Σουμπασαι 4, Ευθυμίου 7(2), Κολιούσης 3(1), Τάτσης 13(1).

15η Αγωνιστική

Ημερομηνία Ώρα Γήπεδο Α  γ  ώ  ν  α  ς Σκορ
25/2/2018 12:00 ΔΑΚ ΑΡΤΑΣ Α.Κ. ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ – ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ Γ.Σ.
24/2/2018 17:00 ΕΑΝΚ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ Α.Ο. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ – Α.Ε. ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ 61 – 55
25/2/2018 17:00 ΕΑΚ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΙΟΝΙΟΣ Α.Σ. – ΘΡΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
25/2/2018 17:00 ΔΑΚ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ Κ.Α.Ε. ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓ/ΤΣΑΣ – Β.Α.Ο. ΑΡΤΑΣ
25/2/2018 15:00 ΕΑΝΚ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ Σ.Κ. ΙΩΑΝΝΙΝΑ – Π.Α.Σ. ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Πήρε το ντέρμπι ο ΑΓΣΙ Β’

Για το πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑΒΔΕ, στο βραδινό ντέρμπι κορυφής στο κλειστό του Πανηπειρωτικού, ο ΑΓΣΙ Β’ νίκησε για 2η φορά την Φιλιππιάδα και ουσιαστικά εξασφάλισε το πλεονέκτημα στα πλέι-οφ ανόδου για την Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Ήττα στον πόντο γνώρισε στο Θεσπρωτικό ο Αίας Περιβλέπτου σ’ ένα σημαντικό ματς παραμονής.