Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής της Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ με το IBC, το οποίο νίκησε για 2η φορά μέσα στη σεζόν και αυτή τη φορά πιο εύκολα με σκορ 59-83 (ημιχρ. 30-36). Η μόνη περίπτωση πλέον να χάσει την 1η θέση της κανονικής περιόδου είναι να κάνει 3 ήττες στα 3 παιχνίδια που απομένουν, κάτι που ανήκει φυσικά στη σφαίρα της φαντασίας.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ, γιατί το ΙBC έβρισκε λύσεις και αντιδρούσε. Έτσι οι δυο ομάδες πήγανε στα αποδυτήρια με την ομάδα του ΠΑΣ να προηγείται με σκορ 30-36.

Στο 3ο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έδειξαν συνέπεια και συγκέντρωση αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Δεκάλεπτα:18-20,30-36,42-59,59-83

IBC (Βλάχος): Κουλουμπής 3, Ματσάγγας 6, Κρικώνης 3, Χαντάλης, Κακατσίδης 4, Τώνης 6, Πρέντζας 9, Μάλλιος 4, Κρανής, Χρύσης 11, Τσιρώννης 1, Δάσκαλος 12

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Σδράκας): Χρυσοσπάθης, Πανάρας 19, Μουζακίτης 16, Ανααγνώστου 3, Τώνης 3, Ζήκος, Καρασίμος, Μάντζιος Δ. 7, Πάτρας 11, Πανταζής, Μάντζιος Π. 14. Γιωτάκης 10