Ματς για γερά νεύρα διεξήχθηστο νέο κλειστό γυμναστήριο Ιωαννίνων στο Πανηπειρωτικό ανάμεσα σε Θρύλο Ιωαννίνων και Σπάρτακο, με νικητή τον Σπάρτακο.
Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν τον αγώνα σκοράροντας 16 πόντους χωρίς στο μεταξύ να έχει μπει καλάθι στα πρώτα 6 λεπτά. Έπειτα η ομάδα του Θρύλου με πολύ καλό τον Καραγιάννη μείωσε την διαφορά σε (7-17). Στη συνέχεια, στο ματς ο Σπάρτακος διατηρούσε μικρό προβάδισμα με τον Θρύλο να μειώνει συνεχώς τη διαφορά.
Στο 2ο ημίχρονο ο Θρύλος μπήκε στην εξίσωση του ματς, με τους παίκτες των δύο ομάδων μέχρι το τέλος του αγώνα να δίνουν μάχες και στα δύο καλάθια. Νικήτρια ομάδα μετά το άστοχο 3ποντο του Ντρίτσου στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα αναδείχτηκε η ομάδα του Σπάρτακου.
Από τον Σπάρτακο διακρίθηκαν η τριπλέτα Ζήσης, Λαμπρόπουλος, Κιμισκίδης, ενώ από τον Θρύλο μεγάλο παιχνίδι έκανε ο μοιραίος του αγώνα Ντρίτσος με 25 πόντους.

Θρύλος Ιωαννίνων (Μπεζεβέγκης): Ντρίτσος 25, Παππούδος 6, Καραγγιάννης 12, Τζίμας, Σκόρδος 6, Κοντοκωστόπουλος, Σπύρου, Νταφόπουλος, Ταχιάς, Γιώτης 7, Λάμπρου 7, Κωστούδας.

Σπάρτακος (Κάικας): Τάσσος 2, Κόρδας 5, Κοσμάς, Ζήσης 24, Λαμπρόπουλος 16, Κιμισκίδης 15, Κύρκος, Βάτσιος, Καλλής, Δήμος 2, Παπανικολάου 2.

Ήττα, αλλά μένει 1ος ο ΑΓΣΙ Β’

Για τη Β’ ΕΣΚΑΒΔΕ, ο ΑΓΣΙ βάζει και πάλι σε κίνδυνο το προβάδισμά του στα πλέι-οφ, αφού ηττήθηκε από την Παραμυθιά εκτός έδρας και η Φιλιππιάδα που πήρε στα χαρτιά τη νίκη από τον Λουριώτικο ισοβάθμησε μαζί του. Ωστόσο ο ΑΓΣΙ Β’ είναι ακόμα πρώτος, αφού έχει 2 νίκες επί της Φιλιππιάδας στη σεζόν.

Πάντως οι Γιαννιώτες θα χρειαστούν νίκες με τους ουραγούς Λούρο και Αίαντα Περιβλέπτου στις δύο αγωνιστικές που απομένουν, ώστε να διατηρήσουν αυτό το προβάδισμα.