Το πρώτο «διπλό» της σεζόν πανηγύρισε ο ΑΓΣΙ στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα ήταν σοβαρή και συγκεντρωμένη, περνώντας νικηφόρα από την έδρα του Εύαθλου Πολυκάστρου με σκορ 77-74.

Πραγματοποιώντας πολύ καλό ξεκίνημα και με μεγάλη προσήλωση στην άμυνα, ο ΑΓΣΙ πήρε το προβάδισμα με 23-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με 37-30.

Ο Εύαθλος με επιμέρους σκορ 20-13, έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο τέλος της τρίτης περιόδου, όμως με μία μεστή εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 27-24, η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη κατάφερε να φύγει με το σπουδαίο «διπλό» από το Πολύκαστρο. Πρωταγωνιστές για τον ΑΓΣΙ οι Μάκης Θυμνιός με 24 και Αντώνης Χρύσης με 22 πόντους.

Την επόμενη εβδομάδα, υπάρχει προγραμματισμένη διακοπή, λόγω της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου. Συνεπώς, ο ΑΓΣΙ επιστρέφει στα παρκέ στις 4 Νοεμβρίου με εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στο Μαντουλίδη, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Γ΄ Εθνικής.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 30-37, 50-50, 74-77.
Διαιτητές: Γραικός, Αναστασιάδης.

Εύαθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος Γ.): Παπαδόπουλος Σ. 10(2), Ημερίδης 15, Μαρκόπουλος 2, Αθανασίου, Γιαμπατζίδης, Γκαντίδης 7(1), Τσελέκης 14, Σιδηρόπουλος 20, Κουτούλας 6(1).
ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης Σοφ.): Καννής, Ζαμπέτης 9(1), Μπαζάκας, Σαχπαζίδης 3(1), Αντωνίου 2, Πουρνάρας 5, Χρύσης 22 (2), Μάκης 5(1), Παπανικολάου, Θυμνιός 24, Φίλιος 7, Θώδης.

Ροζ φύλλο για την U20
Εξάλλου, με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ ο ΑΓΣΙ Β’ (U 20), επικρατώντας του Α.Γ.Ο. Φιλιππιάδας με σκορ 69-61.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα ήταν οι Ψιλοδημητρακόπουλος με 20, Μπαζάκας με 17, και Διβάρης με 13.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκειά, με τον ΑΓΣΙ να καταφέρνει να φτάσει στη νίκη χάρη στο εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ 23-14 κατόρθωσε να πάρει το προβάδισμα και να κατακτήσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Την επόμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βαγγέλη Αυγερινού θα αντιμετωπίσει το IBC, το Σάββατο στις 27 Οκτωβρίου και ώρα 18:00 στο Νέο Κλειστό.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 29-33, 46-47, 69-61.

Διαιτητές: Διαμάντης, Αναγνωστόπουλος.

ΑΓΣΙ U 20 (Αυγερινός Β.): Σταλίκας 6, Διβάρης 13(1), Ψιλοδημητρακόπουλος 20(1), Πρεμέτης 9, Μπαζάκας 17(3), Κωστής, Κονταξής, Κολόκας, Μουστακλής, Μπάρκας 4, Τσιμιχόδημος, Τσίγκας.

Α.Γ.Ο.Φ. (Καραμούτσιος): Μπίρης 9(1), Ζιάραγκας, Ζήκος 14, Μπούγιας 30(4), Παπαρούνης 8(1), Μπομποτσάρης, Δρόσος, Ξυλογιάννης, Χασκής, Ανδρέου, Ζαβερδινός.