Τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα Κ17 της Super League γνώρισε η ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα από τον Άρη, ήττα που κόστισε και τη 2η θέση, αφού πλέον ο Άρης προσπέρασε με 1 βαθμό.

Ο ΠΑΣ αδικείται από το αποτέλεσμα, αφού ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τον Λάμα που πλάσαρε δίπλα από το δοκάρι και τον Κύρκο που από καλή θέση σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα, ωστόσο σε μία κόντρα επίθεση μετά από κερδισμένο φάουλ του ΠΑΣ, ο Άρης άνοιξε το σκορ σε κομβικό χρονικό σημείο, στο 42’, ενώ 2 λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ έχασε και τον Δημητρέλλο με 2η κίτρινη κάρτα και αναγκάστηκε να παίξει όλο το β’ μέρος με 10 παίκτες.

Με εξαίρεση ένα 20λεπτο υπεροχής στο β’ 45λεπτο, όπου είχαν δοκάρι στο 52’ και 1-2 καλές στιγμές, οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν σταδιακά μετά το 65’, οι παίκτες του κ. Αγγέλη από την πλευρά τους ρίσκαραν και βγήκαν μπροστά να κυνηγήσουν την ισοφάριση, αλλά η αστοχία σε κάποιες επικίνδυνες στιγμές κόστισε τελικά τον βαθμό.

Παρά την ήττα, πάντως, ο ΠΑΣ Γιάννινα έδειξε ότι έχει όλα τα φόντα να συνεχίσει να πρωταγωνιστεί και να διεκδικεί είσοδο στο final-4. Άλλωστε υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα μπροστά μας.

ΠΑΣ Γιάννινα: Δασκαλάκης, Μάκης, Ντούκας (56’ Περβανάς), Τσιούτσιος, Σταύρου, Παππάς, Λάμα (76’ Τσέλιος), Μπούμπας (56’ Φερεντίνος), Δημητρέλος, Ζώνιος, Κύρκος (68’ Λάκας)