Αν και το νικηφόρο ματς του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Απόλλωνα Πόντου ελάχιστο ρόλο μπορεί να διαδραματίσει στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς ο αντίπαλος είναι μία ομάδα που χάνει απ’ όλους τους υπόλοιπους, άρα καθιστούσε «υποχρεωτική» τη νίκη, εν τούτοις θα έχει λόγο να καταγραφεί στην ιστορία, αφενός γιατί είναι η 2η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη σε επίτευξη αριθμού τερμάτων μετά το 0-7 επί του Χαραυγιακού, όπως σημειώσαμε και σε χθεσινό άρθρο και αφετέρου γιατί τα 6 γκολ σ’ ένα ημίχρονο αποτελούν ισοφάριση του ρεκόρ που είχε η ομάδα σε εκτός έδρας ματς. Το προηγούμενο εκτός έδρας παιχνίδι που ο ΠΑΣ είχε έξι γκολ σ’ ένα ημίχρονο ήταν το προαναφερθέν ματς με τον Χαραυγιακό. Ο ΠΑΣ είχε προηγηθεί τότε με 0-1 στο ημίχρονο και πέτυχε τα υπόλοιπα 6 γκολ στο β’ μέρος.

Εντός έδρας ο ΠΑΣ Γιάννινα επίσης έχει πετύχει 6 γκολ σ’ ένα ημίχρονο, στο 8-1 με την Καλλιθέα. Τα 6 γκολ είχαν σημειωθεί από το 8ο ως το 28ο λεπτό.

Το ματς με τον Χαραυγιακό με όλα τα γκολ θα το δείτε στο παρακάτω βίντεο από το 2’:37’’