Με το πολύ σημαντικό τρίποντο επιστρέφει στην Άρτα ο Καραϊσκάκης, καθώς επικράτησε με 1-0 του Α.Ο.Τ  στο Δημοτικό Στάδιο Τρικάλων για την πρώτη αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League 2.

Η ομάδα της Άρτας μπήκε με το.. δεξί στα πλέι άουτ χάρη στο γκολ του Παντελή Θεολόγου και ήταν πιο ουσιαστική, αφού άνοιξε το σκορ στη πρώτη της καλή ευκαιρία στο 13′ με την κεφαλιά του Θεολόγου από φάουλ που εκτέλεσε ο Κορέλας από τα αριστερά, πετυχαίνοντας το τρίτο συνεχόμενο γκολ του για το 1-0.

Έπειτα, στο 34′ ο Δούμτσιος έκανε μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια και σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 41′.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καραϊσκάκης έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-0 και «απάντησε» στα δοκάρια στο δεξί σουτ του Ρούνει στο 54′ που δεν κατάφερε να σκοράρει αφού η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι ενώ και το σουτ του στο 76′ μπλόκαρε ο Περλιέσι.

Στο 57′ τα Τρίκαλα απείλησαν με τον Σταματή, αλλά ο Φετεινίδης έδιωξε την μπάλα κρατώντας το μηδέν στην άμυνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Αρτινοί είχαν ευκαιρίες να διευρύνουν τη νίκη τους, αρχικά στο 81′ η ωραία προσπάθεια του Δούμτσιου, η οποία διώχθηκε από τον αντίπαλο κίπερ και στο 83′ το σουτ του Κλιγγόπουλου που πέρασε άουτ.

ΑΟ Τρίκαλα: Γιακουμής, Πιαστόπουλος Σουλιώτης, Ριζογιάννης, Νιάρος, Σκόνδρας, Παπαγεωργίου,Τάχατος – Ελευθεριάδης, Πέλκας, Ευθυμίου, Σταματής – Σιλβάνο

Καραϊσκάκης (Μάγγος): Μπουργάνης (16), Θεολόγου (2), Ρουμπανγκούκα (6), Δούμτσιος (9), Κορέλας (19) – 69′ Νταλακούρας (8), Μπρέμπος (26) – 61′ Μπεκατώρος (23), Φετεινίδης (37), Κλιγγόπουλος (88) , Ρούνει (90), Λόβριτς (95), Ντίας Γκρεγκόριο (97) – 54′ Μαύρου (18)

Μάγγος: «Θα προσπαθήσουμε για ένα μικρό θαύμα»

Για το τεράστιο διπλό που πήρε ο Καραϊσκάκης στα Τρίκαλα αναφέρθηκε στις δηλώσεις του ο προπονητής, Γιάννης Μάγγος. «Μια νίκη σημαντική. Στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές η ομάδα φαίνεται πως θα μπορούσε να παίξει αν δεν είχαμε τις απώλειες. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε ένα μικρό θαύμα. Η ουσία από εδώ και πέρα είναι ότι καμία ομάδα δε μπορεί να φανεί «αδιάφορη» όπου και να πάει. Άρα όλοι κυνηγάνε τα πάντα. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Συνεχίζουμε. «