Χορταστικό ματς με χιτσκοκικό φινάλε διεξήχθη την Τρίτη του Πάσχα στο Δημοτικό Στάδιο Αγίων Αναργύρων με τον Καραϊσκάκη Άρτας να ισοφαρίζεται στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και να ολοκληρώνει το ματς στην ισοπαλία 3-3 με την Παναχαϊκή για την 2η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League 2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα της Άρτας να είναι η καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και να χάνει την πρώτη ευκαιρία στο (3′) με το απειλητικό σουτ του Ρούνει να περνά λίγο έξω. Το γκολ ήρθε στο (5′) έπειτα από σωρεία σουτ μέσα στην περιοχή της Παναχαϊκής, ο Λόβριτς έπιασε ένα πολύ όμορφο σουτ και έβαλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Καραϊσκάκης  συνέχιζε να πιέζει και να δημιουργεί φάσεις. Αρχικά, η συνεργασία Ρούνει και Ντίας Γκρεγκόριο να κόβεται πριν οι δυο παίκτες μπουν στην περιοχή ενώ λίγο μετά ο δεύτερος έχασε τεράστια ευκαιρία, καθώς βρέθηκε σε τετ α τετ αλλά ο Κολοβούρης ήταν σωτήρας της ομάδα του, απέκρουσε και έδιωξε.

Η Παναχαϊκή έκανε την πρώτη της ευκαιρία στο (20′) με σουτ του Μπάτροβιτς, αλλά ο Μπουργάνης μπλόκαρε άνετα. Ο επιθετικός μονόλογος του πρώτου μέρους συνεχίστηκε για την ομάδα της Άρτας με τα σουτ των Δούμτσιου, την προβολή του Ρούνει αλλά και την κεφαλιά του Ναζίμ να μην αλλάζουν τη ροή του ματς.

Η ισοφάριση της Παναχαϊκής ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με το γκολ του Κουσκουνά για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καραϊσκάκης (50′) ξεκίνησε με την καλή ευκαιρία, όταν ο Λουίς Φελίπε βρήκε αμαρκάριστο τον Ρούνεϊ στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε στον Μαρκοπουλιώτη και έφυγε κόρνερ. Στο (51′) από εκτέλεση φάουλ του Τάμπα, ο Θεολόγου έπιασε την κεφαλιά αλλά αυτή τη φορά βγήκε εκτός. Στο (63′) η Παναχαϊκή έκανε το 1-2, όταν από φάουλ του Μπάτροβιτς, ο Μπουργάνης αρχικά απέκρουσε αλλά βρήκε τη μπάλα ο Λαρέα και σκόραρε.

Ο Καραϊσκάκης από εκείνο το σημείο ξεκίνησε την ανατροπή αφού στο 72′ από γύρισμα του Κορέλα, ο Μαύρου ήταν ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι και έγραψε άνετα το 2-2. Στο (82′) η εκτέλεση του φάουλ από τον Μπεκατώρο έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κολοβούρη. Στο 83′ χάθηκε η μοναδική και τεράστια ευκαιρία να τελειώσει το ματς. Όταν από την νέα κούρσα του Κορέλα στο 83′, ο Δούμτσιος έγινε κάτοχος της μπάλας από τις κόντρες, έκανε και το γύρισμα, ο Μαύρου ήταν σε θέση βολής αλλά πάτησε τη μπάλα και δε μπόρεσε να τη σπρώξει στα δίχτυα με τον Κολοβούρη να διώχνει.

Ό,τι με επιμονή και ευκαιρίες έψαχνε να βρει ο Καραϊσκάκης το βρήκε στο 87‘. Από την υπέροχη ενέργεια του Ρούνει που σούταρε και νίκησε τον Κολοβούρη για το 3-2. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, όμως, από κόρνερ προήλθε το γκολ του Μπάτροβιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ 3-3.

Έτσι ο Καραϊσκάκης έχασε μοναδική ευκαιρία να πλησιάσει ακόμα περισσότερο τη Δόξα Δράμας και να την έχει σε απόσταση βολής εν όψει του μεταξύ τους αγώνα που θα είναι τελικός παραμονής.

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Μάγγος): Μπουργάνης (16), Θεολόγου (2), Χατζηδίμπας (4), Ρουμπανγκούκα (6), Δούμτσιος (9) – (91′ Νταλακούρας (8)), Ναζίμ (21), Τάμπας (22), Μπρέμπος (26) – (70′ Μπεκατώρος (23)), Ρούνεϊ (90), Λόβριτς (95) (56′ Μαύρου), Λουίς Φελίπε (97) – (70′ Κορέλας (19))

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Καραπίτσος): Κολουβούρης, Μαρκοπουλιώτης, Πάνος, Λαρέα, Μουστακόπουλος, Κόκας (15′ λ.τ Μπρους), Γιούσης(79′ Tσερούτι), Ανάκογλου(79′ Αργυρόπουλος), Μπάτροβιτς, Κουσκουνάς, Μασούρας Διαιτητής: Μπούμπας (Ηπείρου) Βοηθοί: Μωϋσιάδης (Γρεβενών), Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας) 4ος: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας)

Μάγγος: «Συνεχίζουμε με ελπίδες «

Την ισοπαλία της ομάδας με την Παναχαϊκή σχολίασε στις δηλώσεις του ο προπονητής του Καραϊσκάκη, Γιάννης Μάγγος. «Αρχικά, χρόνια πολλά με υγεία, να περάσουν αυτές οι δύσκολες μέρες με την πανδημία. Στο σημερινό παιχνίδι θέλαμε τη νίκη, ξεκάθαρα για να συνεχίσουμε την πολύ καλή εμφάνιση των τελευταίων παιχνιδιών. Το παιχνίδι είχε την άγρια ομορφιά του ποδοσφαίρου. Δεχθήκαμε γκολ στο 94 και είναι πολύ στενάχωρο για εμάς. Το μόνο που μπορώ να πω είναι μπράβο στους ποδοσφαιριστές μου για την πολύ καλή προσπάθεια και ανέτρεψαν ένα σκορ από 1-2 σε 3-2 και όταν γυρίζεις ένα τέτοιο σκορ απέναντι σε μια βαριά φανέλα όπως είναι η Παναχαϊκή μόνο μπράβο λέω στα παιδιά μου. Συνεχίζουμε μέχρι τέλος και με ελπίδες. »

Για την Παναχαϊκή και τα υπόλοιπα αποτελέσματα: «Έχω πει από την αρχή ότι δεν με απασχολεί τι κάνουν οι άλλες ομάδες. Χαίρομαι για την Παναχαϊκή, τιμάει την φανέλα που φοράει και πρέπει να το καταλάβουν όλοι στην Πάτρα. Η Παναχαϊκή δεν αρμόζει σε αυτή την κατηγορία, είναι μεγάλη ομάδα και το απέδειξε. Εμείς πρέπει να κάνουμε το κάτι καλύτερο.»

Για το ματς στη Δράμα: «Είναι ο τελικός και πρέπει να κερδίσουμε.»

Για την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, αν είναι αυτός ο Καραϊσκάκης που πρέπει: «Σίγουρα. Όπως και στα τελευταία πέντε ματς, είναι η ομάδα που μ’ αρέσει, η ομάδα που θέλω να παίζει, ο τρόπος, η πίεση, Πρώτο ο Θεός ο σωθούμε και του χρόνου θα είναι κάτι ανάλογα και καλύτερο ακόμη.

Super League 2: Τα αποτελέσματα των playouts