Ιστορικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Θεσπρωτός επί του Πιερικού στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Οι «νεοφώτιστοι» πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στη 2η τη τάξει Εθνική κατηγορία και μάλιστα επί μίας ομάδας με ιστορία.

Η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 18ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Σαραντίδης, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος.

Οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες καλές ευκαιρίες στο ματς να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όπως 1-2 καλές ευκαιρίες είχε και ο Πιερικός. Τελικά όμως ο ομάδας της Ηγουμενίτσας, με το «σπρώξιμο» και του κόσμου της, κατάφερε να φτάσει στο πολύτιμο «τρίποντο».

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι τρεις Αργεντίνοι Pacheco, Ramirez και Ganchier δεν μπόρεσαν να αγωνιστούν, αφού ο διαιτητής θεώρησε ότι είχαν λήξει οι άδειες παραμονής τους, παρότι υπήρχε ΦΕΚ που ανανέωνε αυτόματα την άδεια ως τις 31/12. Το ματς καθυστέρησε να ξεκινήσει περίπου 20 λεπτά, με τον Θεσπρωτό να αναγκάζεται να χρησιμοποιήσει άλλους παίκτες στη σύνθεση για να μην μπλέξει με ενστάσεις.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Θεσπρωτός (Χ. Ρότσα): Κίναλης, Βαλιέντε, Ντ’ Αλέσιο, Γ. Γώγος, Σταυρίδης, Ζιώγας (41′ Στεργίου), Κωνσταντίνου, Βαταμίδης, Σαραντίδης, Λύγκας (66′ Ρομέρο), Πούφλης (78′ Παππάς).

Πιερικός (Σ. Θεοδοσιάδης): Τζήμας, Μηλιώτης, Χαρτσιάς (68′ Κριμιτζάς), Γιαλαμίδης (83′ Εμπούσι), Παντελιάδης, Σουντάρ, Ίτσιος (46′ Παπουτζίδης), Καρβούνης, Καρανάτσιος (46′ Φλορεντίν), Ζαφειράκης (46′ Τοπαλίδης), Χαντζάρας.