Αν και οι πιθανότητες ανόδου για τα Χανιά είναι ελάχιστες, εν τούτοις οι Κρητικοί παίζουν τα “ρέστα” τους σε κάθε ματς για να διεκδικήσουν το “θαύμα” και αυτό έκαναν και σήμερα στην Άρτα, νικώντας τον Καραϊσκάκη με 2-1.

Η ομάδα του κ. Παπαδόπουλου εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες του αντιπάλου της, ο οποίος πάντως πάλεψε σκληρά και διεκδίκησε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας. Μπορεί να μην το πέτυχε, αλλά τουλάχιστον διατηρεί το +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο αγωνιστικό σκέλος, στο 14ο λεπτό από λάθος της άμυνας ο Βασιλόγιαννης πέτυχε το 0-1.

Γρήγορη η αντίδραση του Καραϊσκάκη που στο 26ο λεπτό ισοφάρισε, όταν ο Ντοναλντόνι σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε και σε αντίπαλο, ξεγέλασε τον Κουτζαβασίλη, και έγινε το 1-1.

Στην επανάληψη τα Χανιά κατάφεραν και βρήκαν το νικητήριο γκολ στο 81ο λεπτό με τον Κολλά που διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Στο 86′ ακυρώθηκε καταπληκτικό γκολ του Ντοναλντόνι με ανάποδο ψαλίδι, καθώς υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Καραϊσκάκης (Φραντζέσκος) : Λάζαρεβς, Πριόνας, Φαν Ίπερεν, Κλιγγόπουλος, Πέδρο Ενρίκε (63′ Μίλιτς), Νταλακούρας, Δερμιτζάκης (63′ Μερτύρης), Ναζίμ, Ντοναλντόνι, Κορέλας, Χελοβάνι (75′ Ζιώβας)

Χανιά (Παπαδόπουλος) : Κουτζαβασίλης, Φόμπι (74′ Καψάλης), Κογιέτε, Πατάπης, Παντεκίδης, Ντος Σάντος (57′ Κολλάς), Τριανταφυλλάκος (74′ Βασιλακάκης), Παναγιωτούδης, Μπαϊροβιτς (83′ Νικόλης), Βάρκας (57′ Παράνο), Βασιλόγιαννης