Μεγάλης έκτασης νίκη με 3-0 πέτυχε ο Θεσπρωτός επί του Πανσερραϊκού σ’ έναν «τελικό» για την παραμονή για τις δύο ομάδες. Η ομάδα της Ηγουμενίτσας αποδείχτηκε πολύ πιο έτοιμη ψυχολογικά και αγωνιστικά για ένα τέτοιο ματς και βάσει της συνολικής της εικόνας, αξίζει να βρίσκεται στην κατηγορία.

Το σημερινό αποτέλεσμα έφερε την ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού κι ενώ απομένουν μόνο 3 παιχνίδια.

Στο αγωνιστικό σκέλος, μόλις στο 4′ ο Πατσέκο άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έδειξε τις προθέσεις του.

Όμως φάση κλειδί του αγώνα ήταν το πέναλτι που κέρδισε ο Πανσερραϊκός στο 24ο λεπτό σε χέρι του Κωνσταντίνου. Ο Παππάς, όμως, νίκησε από τα έντεκα βήματα τον Κανίς και κράτησε το 1-0.

Στο 30ο λεπτό ο Θεσπρωτός πέτυχε το 2-0. Ο Γεωργούσης έκανε τη σέντρα και ο Σαραντίδης με κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κατσίκα.

Στο 42′ η κεφάλια του Ραμίρεζ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 45’ ήταν η σειρά του Θεσπρωτού να χάσει πέναλτι. Ο Κατσίκας απέκρουσε το πέναλτι του Σαραντίδη, αλλά ο Θεσπρωτός είχε κέρδος απ’ αυτήν τη φάση, καθως αποβλήθηκε ο Καρασαλίδης στη φάση της ανατροπής του Σαραντίδη στη μεγάλη περιοχή.

Στην επανάληψη ο Θεσπρωτός συνεχίζοντας την πίεσή του βρήκε το τρίτο γκολ, με τον Σαραντίδη να σουτάρει από πλάγια θέση και στο 50ο λεπτό ουσιαστικά να «κλειδώσει» τη νίκη και τους 3 βαθμούς.

Θεσπρωτός: Παππάς, Γκανσιερ, Βασιλάκης, Κωνσταντίνου, Βαλεντε, Ζιώγας, Ραμίρεζ, Πατσέκο (75′ Μαρτίνεζ), Πούφλης(65′ Μπονίγια), Γεωργούσης (84′ Πάνος), Σαραντίδης (84′ Ρομέρο)

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Καρασαλιδης, Κεφαλάς, Ντανιιελιαν(70′ Σοφιανός) Πίντο, Κρητικός (46′ Μαρκόνι), Έππας (85′ Μασκανάκης), Μέσι (45′ Δημητρίου), Κανίς, Ντίας(70′ Βαντερσον) Καραμπέρης