Πολύ κακή μέρα για τον Θεσπρωτό και βαριά ήττα στο «Καυταντζόγλειο» από τον Ηρακλή με 6-0, με τα 5 γκολ να σημειώνονται στο β’ ημίχρονο, όπου η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα κατέρρευσε.

Ο Ηρακλής μπήκε από το 5ο κιόλας λεπτό σε θέση οδηγού, όταν ο Ματίας εκτέλεσε κόρνερ με πάσα, έπαιξε το ένα-δύο, σέντραρε και ο Άλεξιτς με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Ο Θεσπρωτός προσπάθησε να απαντήσει στο 7’ με τον Πατσέκο όμως να χάνει τετ α τετ, ενώ και στο 42’ ο Ραμίρεζ νικήθηκε επίσης από τον Παλαβράκη, τερματοφύλακα του Ηρακλή.

Ενδιάμεσα απ’ αυτές τις φάσεις, ο Σταύρος Πήλιος στο 18’ είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι του Παππά, αφού πρώτα η μπάλα βρήκε και σε αντίπαλο.

Τελικά στο 58′  έγινε το 2-0 για τον Ηρακλή από τον Άλεξιτς που με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παππά.

Ο Ηρακλής από εκεί και πέρα ήταν καταιγιστικός και είτε έχανε σωρηδόν ευκαιρίες είτε έβαζε τα γκολ.

Στο 65′ ο Γιουπιτάνα έκανε  το 3-0 και 4 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης βρέθηκε σε θέση βολής και έκανε το 4-0.

Οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ταχύτητα ούτε στα τελευταία λεπτά του ματς και έδωσαν ακόμα μεγαλύτερη έκταση στο σκορ. Έτσι, στο 87′ ο Μπαστακός βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι και με ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 5-0.

Και το «κερασάκι στην τούρτα» ήρθε στο 93’ με δυνατό σουτ του Μανωλάκη που είχε μπει λίγο νωρίτερα στη θέση του Πήλιου και διαμόρφωσε το τελικό 6-0 για τον Ηρακλή.

Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει τον Θεσπρωτό στο +4 από τη ζώνη της σωτηρίας, αφού νίκησε ο Πανσερραϊκός την Καβάλα.

Στις δύο τελευταίες αγωνιστικές ο Θεσπρωτός υποδέχεται την πρωτοπόρο Βέροια που παρά την απώλεια βαθμών με την Ξάνθη κράτησε το +5 από την ΑΕΛ και ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του με το εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου, ο οποίος έχει σωθεί.

Ηρακλής (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Κωστούλας, Χρουσιέλ, Πήλιος, Πατράλης, Σίλβα, Τζουμπιτάνα, Τόμας, Αλέξιτς, Μπαστακός

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Βαλέντε (60΄Μπονίγια), Ντ΄ Αλέσιο, Κωνσταντίνου, Πατσέκο (70΄Οοστινγκ), Γκανσιέρ, Βασιλάκης, Ραμίρεζ (70΄Ρομέρο), Σαραντίδης (70΄Στεργίου), Μαρτίνεζ, Πούφλης (60΄ Βαταμίδης)